Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami.
Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Jak dobrać rozmiar ramy?

03.02.2020
#GRAWITACYJNY
#SKLEP ROWEROWY
#FOX
#RAMA
#RAMA ROWEROWA
#ROWERY
#DARTMOOR
#JAMIS
#MONGOOSE
#NS BIKES
#OCTANE ONE
#RADIO
#RONDO
#DA BOMB

 

Decydując się na zakup roweru musisz mieć pewność, że jest on idealnie dopasowany do Twoich proporcji. Wielkość ramy to jeden z kluczowych parametrów które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie - źle dobrana może zwiększyć ryzyko kontuzji i spowodować, że mięśnie będą się bardziej męczyły oraz zdecydowanie zmniejsza komfort jazdy. Odpowiednio dopasowana rama przekłada się na ergonomię i możliwość pełnego wykorzystania potencjału rowerzysty.

Rama rowerowa jest bazą i kręgosłupem całego roweru – na niej opiera się cała siła ciężaru podczas jazdy. Ze względu na zastosowany w niej materiał rozróżnić można kilka typów rowerów. Lekka rama (np. aluminiowa, karbonowa) powoduje że rower jest zwinny i praktyczny – idealny dla dzieci i kobiet. Jeśli komuś zależy na wytrzymałości w trudnych warunkach – z pewnością wybierze cięższe ramy.


Wielkość ramy
Rozmiar ramy rowerowej ustalimy mierząc długość odcinka łączącego koniec rury podsiodłowej ze środkiem osi suportu. Producenci podają ją najczęściej w calach albo w centymetrach lub w numeracji S,M,L,XL.
Wysokość ramy musi zapewniać odpowiedni dystans pomiędzy górną rurą ramy a kroczem, aby rowerzysta mógł bezpiecznie zeskoczyć z pedałów.

Jak dobrać rozmiar?
Istotnym elementem w dopasowaniu rozmiaru ramy jest wewnętrzna długość nogi (tzw. wysokość kroku/przekrok). Oto wskazówki jak dokonać pomiaru:

- stań w rozkroku na płaskiej powierzchni najlepiej boso

- zmierz odległość od pięty do krocza (najdokładniej zrobisz to wsuwając między nogi książkę lub poziomicę i przesuń maksymalnie do góry , poproś kogoś by zmierzył odległość od ziemi do grzbietu książki).

Wynik (w cm) pozwoli na dobór minimalnej wielkości ramy. W zależności od rodzaju roweru będzie to inny przelicznik:

* Rower górski: wysokość kroku pomnóż przez 0,226. Otrzymana wartość jest teoretyczną wysokością ramy (w calach). Aby otrzymać wynik w centymetrach pomnóż tą wartość przez 2,54

* Rower szosowy: wysokość kroku pomnóż przez 0,665.

* Rower trekkingowy/crossowy/fitnesowy/miejski wysokość kroku pomnóż przez 0,66. Otrzymana wartość jest teoretyczną wysokością ramy w centymetrach. Jeśli interesuje Cię wymiar w calach -pomnóż tą wartość przez 0,259. Jeśli rower posiada amortyzowany wspornik siodła – do obliczonego rozmiaru dodaj ok 5 cm lub 2 cale

* Rower szosowy/przełajowy/gravelowy – przekrok pomnóż przez 0,66 by otrzymać wynik w centymetrach, lub przez 0,26 jeśli interesuje Cię wymiar w calach (jednak w szosowych zazwyczaj nie stosuje się calowej miary)

Rozmiar ramy

Alternatywnym sposobem który pozwala na dobór ramy jest skorzystanie z tabel rozmiarowych podanych przez producenta roweru. Wystarczy porównać swój wzrost i wybrać odpowiedni rozmiar ramy. Większość producentów posiada takie tabele. Pamiętajcie jednak, że podane zakresy są jedynie poglądowe. Na przykład przy tym samym wzroście – długość nóg może się istotnie różnić, co diametralnie może zmienić wybór rozmiaru ramy. Dlatego wybierając ramę kierujcie się indywidualnymi preferencjami i uwarunkowaniami.

Istnieje też kilka ogólnych zasad, z którymi warto się zapoznać:

* jeśli zależy Ci na komfortowej jeździe – wybierz większą ramę
* jeśli Twoja jazda ma charakter sportowy – wybierz mniejszą ramę
* jeśli używasz regulowanej sztycy – odejmij 3 cm albo 1 cal z sugerowanego rozmiaru ramy

Jeśli masz pytania dotyczące rozmiaru ramy, skontaktuj się z nami tel. 506 141 018 Postaramy się pomóc!

 

Pełną ofertę rowerów 2020 znajdziesz tutaj:

Rowery w sklepie grawitacyjny.pl