Oświetlenie rowerowe

Oświetlenie na jesienną szarugę

Zaczęła się jesień. Ciepłe, przyjemne dni już minęły i teraz trzeba czekać 9 miesięcy na kolejne lato. Ciągle jednak można jeździć na rowerze. Warto pomyśleć o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa na drodze. By to zrobić, spraw sobie odpowiednie oświetlenie. Dni stają się krótsze, a z pracy za chwilę będziemy wychodzić po zmroku. Sezon jesienno-zimowy potrafi uprzykrzyć życie. Nie warto jednak rezygnować z wycieczek na jednośladzie. Wystarczy odpowiednio się przygotować na trudne warunki atmosferyczne.

 

 

Jak wybrać oświetlenie rowerowe

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym nakłada obowiązek na rowerzystę, by ten miał oświetlenie. Przednie jasne (białe, lub żółte) może być demontowane, gdy nie występują warunki konieczne do używania jego. Tylne czerwone natomiast musi być zamontowane na stałe. Zarówno lampka przednia, jak i tylna, mogą świecić pulsująco. Tyle, jeśli chodzi o legislację. Jak jednak wybrać odpowiednie dla siebie oświetlenie? Pamiętaj, że na szlaku musisz być widocznym dla innych uczestników ruchu. Zestaw oświetlenia jest obowiązkowym wyposażeniem każdego odpowiedzialnego cyklisty. Przede wszystkim pamiętaj o zasadzie: widzieć i być widocznym. Owszem, inni muszą zdawać sobie sprawę, że jesteś na drodze, ale ty też musisz mieć dobrą widoczność. Są różne typy oświetlenia o innych parametrach. Dla ciebie najważniejsza będzie liczba lumenów (jednostka miary strumienia świetlnego). Im więcej lumenów, tym twoja widoczność jest większa. Warto więc wydać nieco więcej pieniędzy na zakup świateł, by kierowca samochodu, czy pieszy widzieli ciebie z dalszej odległości. Jeśli zaoszczędzisz na lampkach i kupisz najtańszy sprzęt o parametrach do 50 lumenów, będziesz widoczny tylko z kilkudziesięciu metrów. Dopiero oświetlenie od 100 lumenów zapewnia widoczność z kilkuset metrów. Prawo nakłada na ciebie obowiązek bycia widocznym co najmniej ze 150 metrów. Nie oszczędzaj więc na świetle.

Zastanów się, gdzie będziesz jeździł

Wybór odpowiedniego oświetlenia w znacznej mierze zależy od tego, gdzie chcesz się poruszać. Jeśli jeździsz tylko po mieście, standardowe światło LED-owe w zupełności wystarczy, bowiem przestrzeń miejska zwykle jest dobrze oświetlona. Kompaktowe rozwiązania sprawdzają się świetnie, bo ekonomicznie używają energii, a do ich szybkiego montażu zwykle nie potrzeba narzędzi. Jeżeli jednak chcesz jeździć po zmroku poza wielkomiejską aglomeracją, zainwestuj w lepsze oświetlenie, a najlepiej spraw sobie kilka rodzajów świateł. Oświetlenie uzupełniające pozwoli tobie lepiej widzieć przestrzeń przed sobą, a kierowcy szybciej zauważą, że nadjeżdżasz. W naszym sklepie znajdziesz zestaw lamp KRYPTONITE, które zapewnią tobie niezbędną ochronę. Nasz najlepszy sprzęt daje jasność aż do 450 lumenów, dzięki temu nikt na drodze nie przeoczy twojego roweru. Zintegrowany akumulator to ekonomia zużycia energii i łatwość ładowania. Więcej o naszym oświetleniu dowiesz się tutaj.

Oświetlenie = bezpieczeństwo

Jesienna szaruga nie powinna powstrzymywać ciebie przed korzystaniem z roweru. Wszystko jednak należy robić z rozwagą. Zacznij od odpowiedniego oświetlenia, które zagwarantuje tobie niezbędną widoczność. Porządne światła zapewniają większe bezpieczeństwo na rowerowych szlakach. Warto je mieć na swoim rowerze.
 

Pełną ofertę świateł rowerowych znajdziecie tutaj:

Oświetlenie rowerowe