Dwusiarczek molibdenu jest nieorganicznym związkiem.
Czarny krystaliczny siarczek z molibdenu występuje jako minerał molibdenit. Jest on podobny w wyglądzie do grafitu, z którrym jest często mylony. Dwusiarczek molibdenu ma działanie smaru, co jest konsekwencją jego struktury warstwowej. Atomowa struktura składa się z arkusza atomów molibdenu umieszczonych pomiędzy arkuszami atomów siarki. Wiązania pomiedzy atomami dwusiarczku molibdenu są mocne, ale oddziaływania między atomami siarki na górze i na dole w odrębnych warstwach sa słabe, co skutkuje łatwym poślizgiem.
Właściwości chemiczne dwusiarczku molibdenu znajdziesz tutaj.
Produkcja dwusiarczku molibdenu.
Ruda Molibdenitu jest przetwarzana przez flotację dając stosunkowo czysty MoS 2, gdzie głównym zanieczyszczeniem jest węgiel. Dwusiarczek molibdenu powstaje również przez obróbkę cieplną praktycznie wszystkich związków molibdenu z siarkowodorem.
Zastosowanie jako smar.
Dwusiarczek molibdenu o rozmiarach cząstek w zakresie od 1-100 mikrometrów jest często stosowany jako suchy smar. Jest on często składnikiem mieszanek i kompozytów gdzie niskie tarcie jest porządane. Dwusiarczek molibdenu wystepuje w wielu olejach i smarach, ponieważ smary z jego dodatkiem zachowują smarowanie nawet w przypadkach niemal całkowitej utraty oleju, a tym samym znajdują zastosowanie w krytycznych aplikacjach, takich jak silniki lotnicze. Po dodaniu do tworzyw sztucznych , dwusiarczek molibdenu stanowi kompozyt z ulepszoną wytrzymałością, a także ze zmniejszonym tarciem . Polimery, które zostały wypełnione dwusiarczkiem molibdenu to nylon i teflon i Vespel.
MoS 2 jest często stosowany w silnikach dwusuwowych , np. silników motocyklowych.
Zastosowanie w petrochemii.
Syntetyczny dwusiarczek molibdenu jest używany jako katalizator do odsiarczania w rafineriach , np. hydroodsiarczanie . Skuteczność MoS 2 jako katalizatora zwiększa się dodawając małe ilości kobaltu lub niklu i mieszaninę główną bazującą na tlenku glinu.
Zasady stosowania:
- MoS2 jest to proszek do zrobienia zawiesiny i dodania do oleju
- najlepiej proszek rozprowadzić w oleju (dodac do nowej butelki i zamieszac, a potem wlać do silnika)
- do silnika srednio 2-5g/ 1 litr oleju,
- do skrzyni 10g -20g / 1 litr